Bloemenkiosk De Graaf stopt – Bloemenhandel veranderde – De veilingklok verdwijnt
‘Als je dat nou zo doet, dan kun je de bloemen beter vervoeren.’ Marloed van bloemenkiosk De Graaf in de Leeuwarder wijk Bilgaard hangt de bloemen net even iets beter aan de scooter van de oudere man. ‘Die dienstverlening hoort er gewoon bij. We helpen mensen graag.’ Maar aanstaande zaterdag 30 maart is het gebeurd met de dienstverlening vanuit de kleine kiosk naast de brandweerkazerne aan de Brandemeer. Eigenaar Willem de Graaf doet zaterdag definitief de deur op slot. ‘Het is mooi geweest. Ik stop na 36 jaar. Mijn vader Douwe begon hier in 1969.’
De voornaamste reden dat de bij veel Leeuwarders populaire kiosk stopt, is de veranderende bloemenhandel. Die is niet meer wat het geweest is. De Graaf: ‘Iedereen, tenminste de ouderen, kent de handel via ‘de klok’. Dan zit je op de veiling van Eelde, Naaldwijk, Rijnsburg of Aalsmeer als handelaar in spanning naar de grote veilingklok te kijken terwijl de handel op karren voor je langsrijdt.’ Van de bloemenhandelaren die op een tribune het bijzondere schouwspel gadeslaan wordt verwacht dat zij hun prijs, wat ze voor de kar met bloemen en planten overhebben, bepalen aan de hand van de klok, die snel ronddraait. Als de wijzer in de buurt komt van het bedrag dat de handelaar in zijn hoofd heeft, drukt hij op een knop en de handel is van hem, tenzij een collega hem voor is. ‘Dat is de handel. Dat is het spel. Dat is altijd spannend en dat is nu grotendeels voorbij. Hier en daar is de grote klok op locatie nog aanwezig. Je kunt nu ook thuis handelen via een klok op je computerscherm, maar dat is toch anders. Je kunt de partij bloemen ook via het scherm bekijken, maar dat haalt het niet met het zitten op de tribune in de veilinghal.’
Dat de klok verdwijnt heeft ook te maken met stijgende prijzen en vervoerskosten. Je ziet een toenemende uniformering en dat haalt de charme uit de handel, zegt Willem de Graaf. ‘Nu wordt er zelfs een standaardbedrag van 35 euro per kar gerekend. Ik heb zo vijf karren nodig. Reken maar uit. Dat zijn extra kosten waar ik niks voor terugkrijg. Moet ik die doorberekenen aan mijn klanten?’
Altijd gedroomd om bloemenman te worden? ‘Nee, helemaal niet. Toen ik in 1988 uit militaire dienst kwam, wist ik niet wat ik zou gaan doen. In Camminghaburen bouwden ze net een nieuwe woonwijk. Mijn vader zei: jij daar, ik hier. Die zag wel wat in de exploitatie van een nieuwe kiosk in die wijk.’ De gemeente Leeuwarden zag dat anders. ‘Die vonden dat ze voldoende staanplaatsen hadden uitgegeven en wilden geen nieuwe kiosk.’ Later nam Willem de kiosk in Bilgaard van zijn vader Douwe over.
Marloed (‘Die d kwam door een dronken ambtenaar van de burgerlijke stand in Drenthe. Ik had natuurlijk Marloes moeten heten.’) is al enkele jaren zijn gewaardeerde medewerkster. ‘Het is een gezellig hokje. Een hokje met minimale voorzieningen. Als we naar de wc moeten of water nodig hebben, lopen we even naar de garage aan de overkant. Die afspraak had mijn vader al met garage Nagelhout gemaakt en die is stilzwijgend al die jaren verlengd.’ Marloed: ‘Het is hier gemoedelijk, dat zie je nu ook aan de reacties. We krijgen aan de lopende band gevulde koeken en ander lekkers. Ze krijgen ook de Liwwadders mee, soms met een pen. Dan zeggen we dat ze daarmee de puzzel in die krant kunnen invullen. Een puzzel die er overigens niet in zit. We kregen zelfs als blijk van waardering een kaart met een briefje van 20 euro. Allebei: twee briefjes van twintig.’
Meer berichten
- Hoge Raad: Geen parkeergeld betalen? Dan draai je op voor kosten parkeersysteem
- Zouden die nog bestaan, vraag ik een man die het boek ‘Het verhaal van de dienstmaagd’ van de Canadese schrijfster Margaret Atwood koopt
- Dat vrouwen uit de architectuur verdwijnen is niet de kern van het probleem, maar een symptoom van een verziekte branche
- Het was weer een dolle boel tijdens de nieuwjaarsreceptie van de provincie Fryslân
- Burgemeester Buma, hoe zit het met ondermijning vanuit gemeentelijke organisatie? (update)
- ABNAmro: Voor 452.000 woningeigenaren moet het mogelijk zijn denken wij – samen met TNO – om met gesloten beurs te verduurzamen
- Koopwoningen in december bijna 6 procent duurder dan jaar eerder – gemiddelde transactieprijs 480.051 euro
- Werkgevers kunnen online uitingen personeel niet zomaar begrenzen – Efteling mag niet zomaar verbod instellen
- Journalist Ignace Schretlen: Je wordt als senior minder serieus genomen
- Meer arme werkenden in 2024 – Zzp’ers vaker arm
- Politici missen kennis en interesse in de bedreigingen van big tech
- Femke Molenaar moet met de billen bloot – nieuwe partij SLIM is reactie op werkwijze GroenLinks/PvdA
- Je kunt roddelen inzetten voor samenwerking en wedijver
- Raad voor Cultuur roept op tot actieve bescherming van artistieke vrijheid
- VVD wil langere openingstijden horeca tijdens WK voetbal (nu met tip)
- Is het college bekend met de inhoud en problematiek zoals geschetst in de brief van Mixed Hockeyclub Leeuwarden
- Dag meneer Pennewaard, waarom komen mensen die verstand hebben van natuurkunde en kunnen rekenen bijna nooit in de krant aan het woord? (nu met reactie)
- Nieuwe Omroep Hermes in Leeuwarden stelt kwalitatief hoge eisen
- Wethouder Reitsma (CDA) trekt kritiek op Omrop in: Ik had zorgvuldiger taal moeten kiezen
- Grensoverschrijdend gedrag: hulpverleners doen dat toch niet?
- FNP Politiek Café – mechanische gebreken bij Grou mobiel – problemen met Oekraïense vluchtelingen – contact wijkagent Grou moeilijk – fouten bij Mercuriusfontein
- Almachtige PvdA sluit wijkbibliotheek, een bonbondoos met heerlijkheden (uit ons archief)
- Raadsleden op stap met politie in nachtelijk Leeuwarden: alles onder controle
- PEL stelt vragen over woningtoewijzingsbeleid woningcorporatie Elkien
- De vraag waarom bepaalde kiezers in 2021 en 2023 nog wel op Laurens Dassen stemden en nu niet meer, komt niet aan bod
- Streep door Regionaal Opvangcentrum aan de Troelstraweg – FNP: college blijft ongevoelig voor omwonenden
- Professionele podia trekken 10 procent meer bezoek
- Waarde landbouwexport ruim 8 procent hoger in 2025
- Als de mevrouw met haar erotische verhalenboek de deur uit is, zit ik weer een half uurtje alleen
- Huub Mous: Ton Broekhuis (Noorderlicht) schandalig behandeld
- De inspirerende overlevingskunst van het opbouwwerk
- Sietske Poepjes: Ik heb nog nooit zoveel kift meegemaakt
- Volop agressie tegen lokale politici: ‘Na sommige berichten loop ik anders over straat’
- Omrop Fryslân, RTV Drenthe en RTV Noord winnaar van de LangmanPrijs
- Het Heilige Roomse Rijk en de Friese vrijheid
- Nieuwe politiek voor mensen met een arbeidsbeperking?
- Meer bestaande koopwoningen verkocht, minder nieuwbouw
- Iconische slogan Kip, het meest veelzijdige stukje vlees krijgt nieuw leven
- Zevende Dag van de Elfstedentocht in Sneek – Schaatshistoricus Jurryt van de Vooren over de Oranjes en hun warme band met ijs
- Nog een scholenfusie: Voorgenomen bestuurlijke fusie in noord Friesland